Ki jogosult rá?

Csecsemőgondozási díj annak a nőnek jár, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek gyermeke

  • a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt, vagy annak megszűnését követő 42 napon belül születik, vagy
  • a biztosítása megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül születik.

Csecsemőgondozási díjra jogosultságot szerezhet még:

  • az örökbefogadó nő
  • a családbafogadó gyám
  • a vér szerinti apa, ha a szülő nő felügyeleti joga megszűnt, vagy az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák, illetve ha a szülő nő meghal
  • az örökbefogadó férfi, ha a csecsemőt egyedül vette örökbefogadási szándékkal nevelésbe, vagy ha az örökbe fogadni szándékozó nő az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák, illetve ha az örökbe fogadni szándékozó nő meghal.

Milyen összegű?

A csecsemőgondozási díj összege 2021. július 1-jétől az igénylő jövedelme alapján megállapított naptári napi alap 100%-a (korábban 70 %-a volt). A CSED-ből kizárólag 15 % személyi jövedelemadó-előleget vonnak, és érvényesíthető belőle a családi kedvezmény.

Milyen időtartamra jár?

A csecsemőgondozási díj a szülési szabadság időtartamára – 168 napon keresztül – jár. A szülési szabadságot a szülés várható időpontját megelőző 28 nappal korábban is igénybe lehet venni.

Igényelhető-e visszamenőlegesen?

A csecsemőgondozási díj visszamenőleg legfeljebb a kérelem benyújtásának napját megelőző hatodik hónap első napjától állapítható meg, ha a jogosultság már ettől az időponttól kezdve fennáll. (A csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napja a szülés várható időpontját megelőző négy hét bármelyik napja lehet, de legkésőbb a szülés napja.)

Lehet-e a CSED mellett munkát végezni?

Nem, a csecsemőgondozási díj mellett nem lehet dolgozni. Ha az ellátásra jogosult bármilyen jogviszonyban – kivéve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt – keresőtevékenységet végez, nem jár részére a csecsemőgondozási díj.

Hol és hogyan igényelhető?

– Az ellátás iránti kérelmet a biztosítottnak a foglalkoztatójához kell benyújtania a „Nyilatkozat csecsemőgondozási díj megállapításához” elnevezésű nyomtatványon.

– Ha az igénylő önfoglalkoztató (pl. egyéni vállalkozó), az ellátás iránti kérelmet kizárólag elektronikus úton nyújthatja be az egészségbiztosítóhoz az „Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz igényléséhez” elnevezésű elektronikus nyomtatványon, amely innen letölthető.

– A csecsemőgondozási díj iránti kérelemmel egyidejűleg már a gyermekgondozási díj (GYED) iránti kérelmet is be lehet nyújtani a „Nyilatkozat csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj együttes igényléséhez” elnevezésű nyomtatványon.

– Az igénybejelentéssel egyidejűleg a következő okmányokat kell bemutatni, benyújtani:

  • a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát, ha a kérelmet társadalombiztosítási kifizetőhely bírálja el, illetve ha az ellátást a gyermek születését megelőző időponttól igényelte,
  • a gyermek születését megelőző időponttól történő igénylés esetén a terhesállományba vételt igazoló orvosi igazolást, vagy a várandósgondozási könyv másolatát,
  • csecsemő örökbefogadása esetén az örökbefogadásról szóló gyámhivatali határozatot, vagy a gyámhivatal igazolását arról, hogy a biztosított a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette,
  • gyám esetén a gyámkirendelő határozatot,
  • a vér szerinti, vagy örökbefogadó apa kérelme esetén az egészségügyi intézmény igazolását arról, hogy a szülő/örökbefogadó nő az egészségi állapota miatt kikerült a gyermek gondozását szolgáló háztartásból,
  • „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról”elnevezésű nyomtatványt, ha az igénylőnek megszűnt a biztosítási jogviszonya.

Csecsemőgondozási díjjal kapcsolatos további részletes tájékoztatás a Magyar Államkincstár honlapján érhető el: https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/ellátások/gyermekvállalás-támogatása/csecsemőgondozási-díj.html

 

Gyakori kérdések:

Mekkora a CSED összege?
A naptári napi jövedelem 100 százaléka, amelyből 15 % személyi jövedelemadó kerül levonásra.

Mekkora a GYED összege?
A naptári napi jövedelem 70 százaléka, amelyből 15 % személyi jövedelemadó és 10 % nyugdíjjárulék kerül levonásra. A GYED maximálisan megállapítható összege havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér (2023. évben 232.000,-Ft) kétszeresének 70 százaléka lehet. Ennek megfelelően a gyermekgondozási díj 2023. évi felső határa havi bruttó 324.800,- Ft.

Több munkahelyem is volt az elmúlt években és volt köztük megszakítás. Ez befolyásolja a jogosultságot?
Jogosult lehet, ha a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt. 
A csecsemőgondozási díjra/gyermekgondozási díjra való jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időnek nem kell folyamatosnak lennie.

Az álláskeresési járadék folyósításának ideje beszámítható a 365 napba?
Igen. Az álláskeresési járadék folyósításának időtartama alatt biztosítottnak minősül, így az az időszak beszámítható.

Fizetem magam után az egészségügyi szolgáltatási járulékot (TB járulék). Az az időszak beszámítható a 365 napba?
Nem számítható be. A befizetés ugyan egészségügyi szolgáltatásokra jogosítja, a társadalombiztosítása rendezett, de nem minősül biztosítottnak.
A következő linken találja, hogy ki minősül biztosítottnak.
https://www.neak.gov.hu/felso_menu/lakossagnak/ellatas_magyarorszagon/jogosultsag_az_ellatasra/az_egsszsegbiztositas_szolgaltatasaira_jogosultak/biztositottak_penzbeli_es_egeszsegugyi_ellatasra

Az elmúlt fél évben munkahelyet váltottam. Az előző munkahelyemen keresett jövedelmet is figyelembe veszik a támogatás kiszámításánál?
Nem veszik figyelembe. A CSED-GYED összegének megállapításánál jövedelemként kizárólag az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért, a személyi jövedelemadó-előleg megállapításához, az állami adóhatósághoz bevallott, társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelmet lehet figyelembe venni.

Van lehetőség méltányosságra?
Igen. Abban az esetben, ha a biztosítottnak minősülő kérelmező nem rendelkezik a csecsemőgondozási díj/gyermekgondozási díj folyósításához szükséges 365 nap biztosítási idővel, a társadalmi szolidaritás elve alapján a kormányhivatalnak lehetősége van arra, hogy meghatározott jogszabályi és költségvetési keretek között méltányosságot gyakorolva, az általános szabályoktól eltérően állapítsa meg a csecsemőgondozási díjra/gyermekgondozási díjra való jogosultságot annak is, aki arra a méltányossági jogcím nélkül nem lenne jogosult.

Ha vállalkozást indítok a CSED folyósítása alatt, amelyben otthon is tudom a munkavégzést folytatni, az befolyásolja a jogosultságom?
Nem jár csecsemőgondozási díj a biztosítottnak, ha bármilyen jogviszonyban - ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt - keresőtevékenységet folytat. A vállalkozása pedig keresőtevékenységnek minősül, így megszűnik a továbbiakban a jogosultsága.
Aki csecsemőgondozási díjban részesül, köteles minden olyan adatot vagy tényt bejelenteni 15 napon belül az egészségbiztosítónak, amely az ellátásra való jogosultságát vagy az ellátás folyósítását érinti.

A szülés előtti táppénz időszakát miképp veszik figyelembe a támogatás összegének kiszámításakor?
A táppénz ideje beleszámít a CSED és a GYED ellátások feltételét képező biztosítási időbe, azonban ha a csecsemőgondozási díj/gyermekgondozási díj összegének a számítási időszakába táppénz esik, akkor azt „átugorják”, és a táppénz ideje előtti időszak lesz a CSED/GYED számítás alapja.

KATA-s vállalkozóként mi alapján számítják ki a támogatások összegét?

Az ellátások számításának alapját havi 50.000 Ft tételes adó megfizetése esetén havi 108.000 Ft-ban határozza meg a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló 2022. évi XIII. törvény. A CSED a 108.000 100 százaléka, míg a GYED ennek a 70 százaléka.  A CSED-ből 15 % személyi jövedelemadó, a GYED-ből pedig 15 % személyi jövedelemadó és 10 % nyugdíjjárulék kerül levonásra.

Két különböző korú gyermekem után is jogosult vagyok GYED-re. Mindkettő után igénybe vehetem teljes összegben?

Igen. Amennyiben a szülő egyidejűleg több (különböző korú) gyermek után jogosult gyermekgondozási díjra, akkor a gyermekgondozási díj maximális összege gyermekenként a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.