A szója is okozhatja a férfiak meddőségét?
Szerző:ratkotunde.hu2020. 02. 07.Életmód
Egyre többet hallani arról, hogy a klímaváltozás egyik felelőse az állattenyésztés, illetve a húsfogyasztásunk. Azt is tudjuk, hogy egészségesebb, ha kevés húst eszünk és több növényi fehérjét fogyasztunk. Éppen ezért terjedt el világszerte a szója és az abból készült termékek fogyasztása. De nagyon kell vigyázni!
A szója fogyasztása különösen a férfiakra lehet rossz hatással – hívta fel a figyelmet Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember.
Mi is az a szója?
A szójabab egy igen figyelemreméltó növény, hiszen ez az egyetlen, amely tartalmazza mind a 9 esszenciális aminosavat, amely a szervezet működéséhez szükséges, vagyis képes kiváltani nem csak a hús, hanem a tojás fogyasztását is. Ráadásul könnyen termeszthető, ízletesen elkészíthető, és nem csak magában (például tofu-ként), hanem élelmiszer adalékanyagként is felhasználható. Nem is csoda, ha a világ szójafogyasztása 2018-ban elérte a 348 millió tonnát (a húsfogyasztás 263 millió tonna volt).
Mindenképpen le kell szögezni, hogy a szója fogyasztása kis mennyiségben kifejezetten egészséges lehet, ám a mértéket tartani kell. A növény ugyanis rengeteg jó tulajdonsága mellett sajnos sok rosszal is rendelkezik, amikről nem szabad megfeledkezni, mivel komoly károkat képes okozni, nem csak a nők, hanem a férfiak szervezetében is.
Férfiak, óvatosan a szójával!
A szója egyik rossz tulajdonsága, hogy nagyobb mennyiségben fogyasztva visszafogja a pajzsmirigy működését, ezzel pedig olyan hormonális lavinát képes elindítani, melynek problémái a test számos működési területén jelentkezhetnek – mondja Ratkó Tünde.
Sajnos tanulmányok igazolják, hogy a fejlődő hímivarú magzatok, melyek fokozott szója-fitoösztrogénnek vannak kitéve, később jóval hajlamosabbak lesznek a hererák kialakulására. De a fitoösztrogén hatása itt nem áll meg.
Ez az anyag hasonlóan viselkedik a szervezetben, mint az ösztrogén, vagyis ösztrogéndominancia kialakulásához vezet. Ez pedig több szempontból is problémás a férfiak esetében is, hiszen következtében jelentősen romlik a nemzőképesség, illetve a fiatal férfiak esetében is csökkenti a szérum tesztoszteronszintet, mely az izomerő és a férfias jellegek (mély hang, szőrösödés, stb.) károsodását okozza.
Mit tehetünk?
Ma már tudjuk, hogy élelmiszereink beltartalma jelentősen csökkent a tömegtermelés következtében, és azzal is tisztában vagyunk, hogy a szója túlzott fogyasztása komoly károkat okozhat a szervezetben. Sajnos a tömegtermelés elkerülhetetlen, és a húsfogyasztás alternatívája sem igazán mutatja meg magát. A tápanyagok mennyisége a szervezetben azonban egyre csak csökken, és ez bizony hiánybetegségek kialakulásához vezet.
A tápanyagok pótlásáról gondoskodni kell, hiszen a szervezet normál működéséhez - amihez a normál nemzőképesség is hozzátartozik - szükség van a megfelelő tápanyagellátottságra! Mivel kizárólag a táplálkozással fedezni ezt a szükségletet ma már szinte lehetetlen, így érdemes a táplálékkiegészítők felé fordulni.
Ezek közt sem mindegy azonban, melyik mellett teszi le az ember a voksát. A férfiaknak is érdemes kifejezetten a számukra összeállított vitaminkészítményt választani, ami komplex, vagyis nem csak vitaminokat, hanem ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmaz. Emellett azonban kiemelten fontos az is, hogy a benne lévő anyagok biológiailag aktív, szerves kötési formában legyenek jelen, hiszen így a hasznosulásuk akár 80%-kal is javulhat, azaz valódi eredményeket várhatunk tőlük.