Mikor igényelhető?

2019. július 1-je és 2022. december 31-e között igényelhető.

Mekkora a törlesztőrészlet?

A hitel törlesztőrészlete legfeljebb havi 50 ezer Ft, futamideje 5-20 év.

Amennyiben a kölcsönkérelem benyújtását követően a családba 5 éven belül legalább 1 gyermek születik, 3 évig nem kell a törlesztő részleteket fizetniük, és a teljes futamidőre jogosulttá válnak a kamatmentes törlesztésre.

Ha a második gyermek is megszületik, újabb 3 évre szünetel a törlesztés, és a tartozás 30%-át elengedik.

Ha megérkezik a harmadik gyermek is, akkor pedig a teljes fennmaradó tartozást elengedik.

Amennyiben egy házaspár várandósan veszi fel a Babaváró támogatást, majd három éven belül megszületik a második gyermekük, majd újabb három éven belül a harmadik, anélkül vehették igénybe a kölcsönt, hogy abból egyetlen forintot is vissza kellett volna fizetniük.

Ikergyermekeknél a Babaváró támogatás törlesztési szüneteltetése 3+2 évig jár, vagyis az egyik gyermek után igénybe vett 3 év után a másik ikergyermekre is kérhető +2 év szüneteltetés.

Melyek a Babaváró támogatás igénylésének feltételei?

A Babaváró támogatás igénylésekor nem feltétel az első házasság a mozaikcsaládoknál.

A korábbi 180 napról 90 napra csökkent a külföldről hazatérőktől minimálisan elvárt hazai TB-jogviszony igazolás időtartama, amelyet 180 napon belül kell igazolni.

Ki a gyermek?

Az igénylők, illetve a támogatott személyek vér szerinti, velük közös háztartásban élő gyermeke, ideértve a magzatot a várandósság betöltött 12. hetétől, valamint az igénylők által közösen örökbefogadott gyermek. A gyermekszámba csak a hitelkérelem benyújtását követően született vagy örökbefogadott gyermekek számítanak be. Az igénylővel közös háztartásban élő gyermeknek azt kell tekinteni, akinek bejelentett magyarországi lakóhelye vagy tartózkodási helye az igénylőével megegyezik.

Hol kell benyújtani a kérelmet a Babaváró támogatáshoz?

A kölcsönkérelmet a hitelintézetnél kell benyújtani.

Jövedelmi kérdések

Teljesen természetes, hogy az alacsonyabb jövedelműek is hitelhez juthatnak. Ebben az esetben a visszafizetési lehetőségekhez igazodik a felvehető hitel összege is. A jövedelemnek ténylegesen tehát ott van szerepe, hogy a kölcsön törlesztésekor az adósnak a megélhetésére is maradjon elegendő pénze. A 10 millió forintos összeghatár egy felső plafon, senkinek nem kell ennyit felvennie, hanem az élethelyzetéhez igazodóan kisebb összeg is felvehető.

Mi történik, ha a vállalást nem teljesíti a házaspár?

Akkor a kamattámogatást egyrészt vissza kell fizetni, illetve innentől kezdve piacihoz hasonló kamatozásúvá válik a fennmaradó tőkerész törlesztése. Például, ha 5 éven belül nem születik gyermek vagy 5 évnél hamarabb elválnak (és nem született gyermek), akkor vissza kell fizetni az addig érvényesített kamattámogatást is, egy összegben, 120 napon (kb. 4 hónapon) belül, illetve innentől kezdve piacihoz hasonló kamatozásúvá válik a fennmaradó tőkerész törlesztése.

A 2020. május 29-én a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet értelmében özvegyülés esetén akkor sem szűnik meg a Babaváró kamattámogatása, ha a házaspárnak 5 éven belül nem született gyermeke.

Kezességvállalás

A folyósított kölcsönökre az állam kezességet vállal, továbbá a kamattámogatást és a gyermekvállalás utáni jóváírást megtéríti a bankoknak. Ugyanakkor a támogatott személyek a kölcsön fennálló összege után a központi költségvetés javára – a hitelintézet útján a havonta fizetendő törlesztőrészlettel együtt – kezességvállalási díjat fizetnek. A kezességvállalási díj mértéke évente a kezességgel biztosított fennálló kötelezettség összegének 0,5%-a. A hitelintézet a kölcsön folyósítását követő 15 napon belül, majd az ezt követő évtől a kölcsönszerződés megszűnésének évéig minden év január 31-éig megállapítja és írásban közli a támogatott személyekkel a kezességvállalási díjjal növelt havi törlesztőrészlet összegét.

Tehát a kezességet az állam vállalja, de mivel a magánszemély helyett áll helyt a tartozásért, ezért ennek fejében kell az igénylőnek a részletezett kezességvállalási díjat az állam részére megfizetni.

Bővebb információ a Babaváró támogatás igényléséről itt olvasható.

 

Gyakori kérdések:

Mire használható fel a Babaváró támogatás?
A Babaváró támogatás egy legfeljebb 10.000.000 Ft összegű szabad felhasználású, kamatmentes hitel. Az igénylőnek nem kell megneveznie, hogy milyen célra használná fel a kapott összeget.

A futamidőbe beleszámít a szüneteltetés időtartama?
Nem számít bele az első gyermek születését vagy örökbefogadását követően igénybe vett törlesztésszüneteltetés időtartama.

Mikor kell elkezdeni a hitel törlesztését?
A kölcsön törlesztését a folyósítás napját követő hónaptól kell megkezdeni. Ha a kölcsönkérelmet a várandósság ideje alatt, a várandósság betöltött 12. hetét követően nyújtják be, a törlesztés szüneteltetése (max. 3 évre) iránti kérelmet a kölcsönkérelemmel egyidejűleg is be lehet nyújtani, így nem kell elkezdeni azonnal a törlesztést.

Mikor kérhető a törlesztés szüneteltetése?
A törlesztés szüneteltetése nem automatikus, kérelmezni kell. A támogatás igénylését követően született első és második gyermek esetén is három évre kérhető a törlesztés szüneteltetése. Nem kell megvárni a gyermek születését, 12. hetét betöltött magzat esetén már benyújtható a kérelem, de legkésőbb a gyermek születését követő 180. napig. A gyermekvállalási támogatás (tartozás elengedése) szintén ezen határidők között kérelmezhető.

Ha egy gyermek sem születik, van méltányossági lehetőség?
Az 5 éves időszak lejártát megelőzően benyújtott kérelemre a visszafizetési kötelezettség alól a kormányhivatal méltányosságból felmentést engedélyezhet bizonyos esetekben. (Pl. a támogatott személyek egyike a kölcsönszerződés megkötését követően megváltozott munkaképességűvé vált, a gyermekvállalás egészségügyi dokumentációval igazoltan ellenjavallt stb.)

Mi a következménye, ha a futamidő alatt elválunk?
A támogatott személyek a házasság felbontásáról, illetve érvénytelenné nyilvánításáról – a jogerős bírósági ítélet kézhezvételétől számított 30 napon belül, a jogerős bírósági ítélet másolatának megküldésével – kötelesek értesíteni a hitelintézetet.
Ha a házasságot a kölcsönszerződés futamideje alatt felbontják vagy érvénytelenné nyilvánítják, az erről szóló bírósági ítélet jogerőre emelkedését követő törlesztési esedékesség napjától a kamattámogatás megszűnik. Amennyiben a házasság felbontásáig gyermekük nem született, a megelőző időszakban igénybe vett kamattámogatás összegét egy összegben, a hitelintézet útján vissza kell fizetni a házasság jogerős felbontásától vagy érvénytelenné nyilvánításától számított 120 napon belül.

Milyen változások lépnek életbe 2024. január 1-től?
A támogatás összege 10.000.000 Ft-ról 11.000.000 Ft-ra emelkedik. Azok a házaspárok vehetik igénybe a támogatást, ahol a feleség nem töltötte be a 30. életévét. 2024. január elsejétől átmenetileg (2024. december 31-ig) a 30-41 év közötti hölgyek is jogosultak lehetnek még a támogatásra, amennyiben 12. hetét betöltött magzattal várandósok. 
A támogatás igénylésének végső határideje –  amely 2024. december 31. volt – megszűnt, tehát jelen állás szerint azt követően is elérhető lesz a támogatás.


Milyen lehetőségünk van, ha a kérelmet a hitelintézet elutasítja, annak ellenére, hogy véleményünk szerint minden feltételnek megfelelünk?
Ha a hitelintézet a kölcsönkérelmet elutasítja, az erről szóló írásbeli tájékoztatás kézhezvételétől számított 15 napon belül a jogosultság megállapítása iránt kérelmet nyújthatnak be a kormányhivatalhoz. A kérelemhez csatolni kell a kölcsönkérelem elutasításáról szóló írásbeli tájékoztatást. Ha a kormányhivatal megállapítja a jogosultságot, a hitelintézet a kölcsönszerződésnek az igénylőkkel történő megkötését és a kölcsön folyósítását nem tagadhatja meg.