Beteg a kisbaba? Irány a gyermekorvos!
Szerző:Békési Erika2019. 09. 16.Kisgyermeket nevelünk
Ha a baba nem a szokásos módon viselkedik, az szerencsére nem mindig jelenti azt, hogy beteg. Vagy mégis? Mikor induljunk a kicsivel gyermekorvoshoz?
Gyermekkorban csak egy dolog állandó: a folyamatos változás. Mielőtt valóban aggódni kezdenénk, gondoljuk át: eleget evett és aludt-e a gyermek, rendesen tisztába tettük-e. Fontos tudni, volt-e az elmúlt pár órában „elegendő” pisis és kakis pelenkája – ez sokat elárulhat az esetleges problémákról. Ha minden a megszokott rendben zajlott, de a kisbabánk valahogy mégis „máshogy” viselkedik, mint eddig, akkor érdemes őt komolyabban figyelnünk.
Ha a következő állapotok valamelyike áll be, feltétlenül jelentkezzünk a gyermekorvosnál:
- Láz esetén az első hat hétben azonnal induljunk, de hathónapos korig sem szabad sokat várni
- Túlzott aluszékonyság esetén
- Ha úgy látjuk, hogy a szokásosnál ritkábban, vagy túl keveset eszik a baba
- Lázat kísérő, vagy önmagában fellépő izomgörcs esetén
- A baba székletének többszöri elmaradása, vagy szokásos állagának megváltozásakor
- Rendszeres hányásokat tapasztalva
- Ha a baba leesik valahonnan, vagy valamilyen sérülést szenved
- Ha a bőrszín szürkés, kékes vagy sápadt lesz
- Ha a légzés nehézkessé, fuldoklóvá válik
- Ha erős köhögés tapasztalható
- Ha a bababőrön kiütés, szokatlan bőrpír látható, vagy foltok jelennek meg
- Ismeretlen okokból észlelt, csillapíthatatlan sírás esetén.
De a sürgős eseteken túl: ha egy ideje nem hízik a kisbaba, vagy úgy látjuk, hogy szellemi-, vagy mozgásfejlődése a korához képest elmaradott, esetleg túl feszesek vagy túlságosan lazák az izmai (az izomtónusa), a szükséges vizsgálatok elvégzéséhez mindenképpen kérjünk időpontot a gyermekorvostól.
Mit vigyünk magunkkal az orvosi rendelőbe?
A baba megérzi a mama félelmét, aggódását vagy idegességét, és ettől csak még nehezebb lesz a helyzet.
Készítsünk elő takarót, egy váltás kisruhát, popsitörlőt, pelenkát, és tegyünk magunknak vizet és némi ennivalót. Feltétlenül vigyük a baba egészségügyi kiskönyvét, az eddigi leleteit, esetleg cumit, és ha szükség van rá, tápszert. Ha a baba már nagyobb, a figyelem elterelésére jól jöhet egy-két babajáték. Nem tudjuk, mennyi várakozási időre kell számítanunk, jó, ha mindenre felkészülünk. És ami a legfőbb: akármilyen nehéz is, próbáljunk megnyugodni! A baba megérzi a mama félelmét, aggódását vagy idegességét, és ettől csak még nehezebb lesz a helyzet.
Ha komoly a baj
Egy ember akkor érzi meg először, milyen is az igazi aggódás, amikor a gyermeke beteg lesz. Fontos, hogy ilyenkor is próbáljuk megőrizni a nyugalmunkat, valamint a gyógyulásba és az orvosokba vetett bizalmunkat! Ha az utasításoknak megfelelően ellátjuk a kicsit, rámosolygunk, szeretgetjük, és nyugodtan beszélünk hozzá, már sokat tettünk a gyógyulásáért. De mindeközben együnk és – lehetőség szerint – aludjunk rendesen, mert a kisbabának friss, jókedvű anyukára van szüksége!
Ezek a cikkek is érdekesek lehetnek: Lehet, hogy ide pszichológus segítsége kell? Íme a figyelmeztető jelek; Kötelező szeptembertől a bárányhimlő elleni oltás
(fotó: Shutterstock)