"Idős korban az egyik legfontosabb a biztonság"
Szerző:MTI2021. 10. 01.Nyugdíjas nagyszülők
Idős korban az egyik legfontosabb a biztonság megteremtése, és az elmúlt tizenegy évben a kormány azon dolgozott, hogy Magyarországon minden idős ember minél inkább biztonságban érezhesse magát - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára pénteken az idősek világnapja alkalmából rendezett budapesti konferencián.
A Fiatal Családosok Klubja (FICSAK) és a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) közös tanácskozásán Rétvári Bence elmondta: a legkritikusabb időszak az idősek biztonsága szempontjából a koronavírus-járvány kitörése volt, és ezért a védelmi intézkedések mindig különös tekintettel voltak az idős emberek védelmére. Ezért volt az idősotthonokban látogatási tilalom, ezért vezették be egy időre a külön vásárlási idősávot, és ezért kapták meg ők hamarabb az oltásokat - mutatott rá.
Az államtitkár kiemelte: a biztonság anyagi biztonságot is jelent, és ezért is fontos Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli bejelentése, miszerint 80 ezer forintos nyugdíjprémium kifizetéséről döntött a kormány.
Rétvári Bence felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt évtizedben olyan nyugdíjszámítási módszert vezettek be, amelynek révén a gazdasági folyamatok miatt ne járhassanak rosszul a nyugdíjasok, de amikor csak lehet, jól járjanak.
Közölte azt is, hogy a "Nők 40" kedvezményes nyugdíjat már több százezer nő vette igénybe.
Az államtitkár kiemelte, a rezsicsökkentés is az időskor biztonságát szolgálja, hiszen ez fontos volt ahhoz, hogy az idősek kiadásai minél kevésbé növekedjenek.
"A nagyszülői támogatás elengedhetetlen a családban"
Fűrész Tünde, a KINCS elnöke elmondta, ma Európában a 65 év felettiek részaránya a teljes lakosság körében 20 százalék, 2100-ra az arányuk 33 százalék lesz, tehát az európai lakosság egyharmada 65 év feletti lesz. Ma az átlagéletkor az Európai Unióban 78 év, 2100-ra 89 évre emelkedik majd.
Fűrész Tünde kiemelte: Magyarországon erőforrásként tekintenek az idősekre a munkahelyeken és a családokban is. Hangsúlyozta, az idősek szerepe a családokban "meghatározó és nagyon fontos". A nagyszülői támogatás elengedhetetlen a családban. "Egy nagymama vagy egy nagypapa bizony kincset ér egy család életében" - fogalmazott Fűrész Tünde.
Az "Unokáink is látni fogják? - Merre tovább, Európa?" címmel rendezett konferencián Király Nóra, a Ficsak alapítója arról beszélt, hogy a soknemzetiségű kontinens krízisre adott válaszainak különbözősége fontos, eddig talán "szőnyeg alá söpört" véleménykülönbözőségeket, értékütközéseket hozott felszínre.
Kiemelte, a jövőről beszélgetve - akárcsak egy jól működő családban - mindig fontos, hogy az organikus fejlődést kövessük: úgy keressünk válaszokat a kihívásokra, hogy közben rendíthetetlen ragaszkodunk gyökereinkbe.
(fotó: Soós Lajos/MTI)