Spóroljunk az energiával – és a pénzünkkel is!
Szerző:Békési Erika2020. 03. 06.Életmód
Egy apró környezetkímélő változtatás is hatalmas segítség a gyermekeink jövőjét illetően – erre hívja fel a figyelmet a március 6-ai energiatakarékosság világnapja. Háztartásokban, mindennapokban megvalósítható ötleteket adunk most az első (második, harmadik, sokadik…) lépésekhez.
Azt már látjuk, hogy az „egy csepp a tengerben, semmi értelme” felfogás napjainkban nem megengedhető, hiszen ha minden egyes csepp így gondolkodna, akkor nem lenne tenger! Igenis induljunk ki abból, hogy az apró fogyasztáscsökkenések is hozzájárulnak Földünk jólétéhez! De mit tehetünk ezért azon túl, hogy jól elzárjuk a csapokat, energiatakarékos háztartási gépeket és égőket vásárolunk, és ideális esetben megújulóvá és természetbaráttá tesszük az elektromos és fűtési rendszerünket?
A konyhában…
- Főzéskor használjunk fedőt, és ügyeljünk arra, hogy a láng ne nyúljon túl a főzőedény szélén. A forráspont elérése után kapcsoljunk takaréklángra. Használjuk ki, hogy az elektromos sütő- és főzőlap kikapcsolás után is melegen tart.
- Folyó víz helyett mosogassunk állóvízben. Figyeljünk arra, hogy először a poharakat és az enyhén piszkos edényeket tisztítsuk meg, hogy ne kelljen idő előtt vizet cserélni.
- Ne indítsuk be a mosogatógépet félig üresen! Sőt, használjuk ki a rekeszek adta lehetőségeket: az apró és a műanyag edények olyan zegzugokban is elmosódnak, ahová a törékenyeket biztonsággal nem tehetnénk.
- Felejtsük el a zubogó vízsugarat! A gyümölcs- és zöldségmosáshoz bőven elegendő az enyhébben folyó víz.
- Sajnos túlságosan rászoktunk a papírtörlőre! Sok háziasszony keze ügyében mindig ott a tekercs, hogy kéztörlésre, pult-tisztításra azonnal tépjen egyet-kettőt a vastag szalvétákból. Pedig alternatívaként ott a jól bevált konyharuha.
- Rendszeresen olvasszuk le a hűtőt: a jegesedés nagy energiafaló!
- Hetente nézzük át a hűtőt, leltározzuk és időben használjuk fel a közeli lejáratú élelmiszereket. Az ételmaradékokat ne dobjuk ki, hanem alkossunk belőlük kreatív saját menüt.
- A felhasználásra, felmelegítésre váró ételt vegyük ki mielőbb a hűtőből, hogy ne pazaroljunk felesleges energiákat sem a hűtésére, sem a felmelegítésére.
- A szépséghibás vagy túlérett gyümölcsökből pár perc alatt készíthetünk lekvárt és szörpöt ahelyett, hogy kidobnánk ezeket, közben pedig időt, energiát és pénzt fordítanánk a bolti darabok beszerzésére.
A fürdőszobában…
- A telikádas fürdés helyett inkább gyors zuhannyal frissüljünk fel.
- Nem vagyunk tudatában annak, hogy a forró víz igen sok pénzünkbe – és energiába! –kerül. Próbáljuk ki néha a langyos- vagy netán hidegvizes tisztálkodást, ahogy elődeink is tették ezt. Ráadásul a szívnek és a bőrnek is jót teszünk ezzel.
- Mosásnál igyekezzünk teli gépet indítani, és a napi, rendszeres mosásnál a 30-40 fokos programot válasszuk.
- Napsütéses időben szárítógép használata helyett teregessünk a szabadban! Az energiatakarékosságért cserébe friss, illatos ruhákat kapunk.
- A vécét a kádvízzel, vagy a mosógépből kiürülő mosószeres vízzel is kiválóan le lehet önteni. Példátlan pazarlás a ma emberétől az ivóvízzel való wc-öblítés.
- Szereljünk víztakarékos rózsát a zuhany és a kézmosó csapjára!
A szobában…
- Ne égessünk egyszerre minden villanyt! Sokszor elegendő az asztali lámpa, olvasólámpa vagy a hangulatvilágítás, de néha kipróbálhatjuk a nagyszüleink idejében oly nagyon szeretett érzést: milyen, ha együtt sötétedik a szoba a kinti világgal.
- Ne pólós viseletre fűtsünk, hanem pulóveresre – ez egyértelmű energiatakarékossági tanács, a legtöbben mégsem fogadjuk meg.
- A feleslegessé vált dolgainkat adjuk át másnak, aki még használni tudja, így az új árucikk vásárlása helyett a használt cikknek adunk új életet.
- Legyünk bátrak, és vásárlás helyett készítsük el magunk, amit tudunk! Takaró, párna, textilszatyor, polcocska, falikép – a gyártásra és a beszerzésre fordított energiamennyiség helyett inkább az otthon fellelhető maradék anyagokat és kreatív energiáinkat használjuk fel.
- Néha felejtsük el, hogy létezik tévé, számítógép, Xbox! Vegyük elő a társasjátékokat, és üljünk le együtt játszani.
- Húzzuk ki a szabad telefontöltőket a konnektorból, és ahol lehet, ne használjuk a stand-by üzemmódot.
A szabadban…
- Ültessünk palántákat az erkélyre, vagy a kiskertbe – kertészkedjünk vásárlás helyett! Ha nincs otthoni alternatíva, válasszuk a helyi-hazai, környezetbarát, minimális csomagolású terméket.
- Komposztáljunk, és gyűjtsük szelektíven a szemetet!
- Fura találmány a lombfúvó. Használjunk helyette gereblyét!
- Gyűjtsük össze az esővizet, és öntözzünk ezzel! Lehetőleg estefelé locsoljunk, mert amellett, hogy a növényeknek jobb így, ilyenkor a párolgás is kisebb, a víz hatása tovább tart.
- Gyalogosan, rollerrel, biciklivel vagy tömegközlekedési eszközökkel közlekedjünk, amikor csak tehetjük. Lehet, hogy az első pár hétben némi nehézséget okoz az átállás az eddigi automatikus autóba pattanás helyett, de meglátjuk: a kedvünk és az egészségünk is meghálálja az új életmódot.
(fotó: Förster Tamás, Shutterstock)