Ki jogosult rá?

A saját háztartásban nevelt gyermekre tekintettel

  • a szülő
  • a nevelőszülő
  • a gyám
  • az a személy, akihez a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezték

Szülőnek tekintendő: a vér szerinti vagy örökbe fogadó szülő; a szülővel együtt élő házastárs; az a személy, aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban van; a szülővel együtt élő élettárs, ha az ellátással érintett gyermekkel életvitelszerűen együtt él és a szülővel élettársként legalább egy éve szerepel az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában, vagy a szülővel fennálló élettársi kapcsolatát az ellátás megállapítására irányuló kérelmet legalább egy évvel megelőzően kiállított közokirattal igazolja.

Milyen időtartamra jár a családi pótlék?

- A még nem tanköteles gyermekre tekintettel, továbbá

- a tanköteles gyermekre tekintettel a tankötelezettség teljes időtartamára, valamint

- a tankötelezettsége megszűnését követően köznevelési intézményben vagy szakképző intézményben tanulmányokat folytató gyermekre tekintettel annak a tanévnek az utolsó napjáig, amelyben a gyermek a 20. – sajátos nevelési igényű tanuló esetén 23. – életévét betölti.

Milyen összegű?

A családi pótlék havi összege

Igényelhető-e visszamenőlegesen?

A családi pótlékot visszamenőleg, legfeljebb a kérelem benyújtásának napját megelőző második hónap első napjától kell megállapítani, ha a jogosultság már ettől az időponttól kezdve fennállt.

Hol és hogyan igényelhető a családi pótlék?

A kérelem benyújtható

Az igényt a „Kérelem családi pótlék megállapítására” elnevezésű formanyomtatványon kell benyújtani.

Nyomtatvány kézi kitöltése: innen letölthető

Nyomtatvány gépi kitöltése: itt található

A családi pótlékkal kapcsolatosan bővebb információk érhetők el a Magyar Államkincstár honlapján: https://cst.tcs.allamkincstar.gov.hu/ellátások/családipótlék.html

Bővebb információ a családi pótlék igényléséről itt olvasható.

 

Gyakori kérdések:

Egyetemista, főiskolás gyermek után jár a családi pótlék?
Nem, utána már nem jár, de a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából figyelembe vehető. Amennyiben van egy fiatalabb, családi pótlékra jogosult gyermek, ő emelt összegű családi pótlékban részesülhet.

A családi pótlék a tankötelezettség teljes időtartamára jár (ez ma már a 16. év betöltését jelenti), illetve addig, amíg a gyermek közoktatási intézményben tanul, de legfeljebb annak a tanévnek végéig, amikor betölti a 20. (sajátos nevelési igényű gyermek esetén a 23.) életévét. 

Mi a különbség az emelt összegű és magasabb összegű családi pótlék között?
A magasabb összegű családi pótlék a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeket nevelőknek jár. Az emelt összegű családi pótlék a gyermeket egyedülállóként nevelők részére állapítható meg.
Ha az egyik gyermek felsőoktatási intézményben, első felsőfokú szakképzésben, első alapképzésben, első mesterképzésben vagy első egységes osztatlan képzésben részt vevő hallgató, aki rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik, és van egy kisebb másik gyermek, aki után még fennáll a családi pótlékra való jogosultság, akkor a kisebb gyermek után szintén emelt összegű családi pótlék jár.


A gyermekem leérettségizett és befejezte a középiskolai tanulmányait. Le kell mondanom a családi pótlékot?
A családi pótlék vonatkozásában az érettségit követően nincsen a szülőknek teendője, mert a tanulói jogviszony megszűnését az oktatási intézmény igazolja és a jogosultság automatikusan megszűnik. 

Mikor folyósítják a családi pótlékot?

A családi pótlékot a tárgyhónapot követő hónap elején folyósítják, tehát a január hónapra vonatkozó ellátást február elején. Kivétel ez alól az augusztus havi ellátás, mert azt az iskolakezdésre való tekintettel szeptember eleje helyett, augusztus végén folyósítják. 

A pontos folyósítási időpontok a Magyar Államkincstár naptárában megtekinthetők:
https://www.allamkincstar.gov.hu/oldalak/naptar 

Megosztható-e a családi pótlék?

Általános szabályként ugyanazon gyermek után járó családi pótlék csak egy jogosultat illet meg. Kivétel: ha a különélő  szülők időszakonként felváltva gondozzák gyermeküket és a szülői felügyeleti jog mindkét szülő esetében fennáll. Ilyen esetben a családi pótlékra 50-50 %-os arányban mindkét szülő jogosultságot szerezhet. A családi pótlék megosztása iránti közös kérelemhez csatolni kell a szülők arról szóló közös nyilatkozatát, hogy a gyermek gondozásáról, neveléséről saját háztartásaikban felváltva gondoskodnak.

Számít, hogy melyik szülő veszi igénybe a családi pótlékot?

A saját háztartásában nevelt gyermekre tekintettel mindkét szülőnek fennáll a családi pótlékra való jogosultsága. Az, hogy ezt melyikük veszi ténylegesen igénybe, kinek folyósítják az ellátást, a szülők egyéni döntése. A szülőknek ebből a döntésből sem előnye, sem hátránya nem származik.