Vidéki Otthonfelújítási Program
2025. 01. 17.Támogatások
Az otthonfelújítási költségek felére, anyagköltségre és munkadíjra fele-fele arányban, utólagosan igényelhető, legfeljebb 3 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatás.
Mire igényelhető?
Az otthonfelújítási munkálatok munkadíj-, és anyagköltségeinek 50%-ára, de legfeljebb 3 millió Ft összegben, vissza nem térítendő támogatás formájában, utófinanszírozásos jelleggel.
Mely településeken igényelhető?
Az 5 ezernél kisebb lakosságszámú településeken (2 887 db, a lista a vonatkozó jogszabály mellékletében szerepel).
Hogyan és hol igényelhető?
A lakáson végzett felújítás befejezését és a számlák kifizetését követően 60 napon belül igényelhető a Magyar Államkincstártól számlák ellenében. Az igényléseket 2025. január 1-jétől legkésőbb 2026. június 30-áig lehet benyújtani a Kincstárhoz.
Milyen számlákat és szerződéseket lehet elszámolni?
A 2025. január 1. után kelt számlák, illetve vállalkozási szerződések fogadhatók be.
Az építési tevékenységek teljesítését igazoló számla akkor fogadható el, ha
- az igénylő vagy az egyik igénylő saját nevére szól,
- az ÁFA törvény hatálya alá tartozó termékértékesítésről, illetve szolgáltatásnyújtásról állították ki,
- a felújítással kapcsolatos tervezési, építési, szerelési munkálatokról szóló vállalkozási szerződés(ek) szerinti egy vagy több vállalkozó állította ki,
- a vállalkozó teljesítette az ÁFA törvény szerinti adatszolgáltatási kötelezettségét,
- a vállalkozó az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa, vagy gazdálkodó szervezet esetében az igénylő vagy az igénylő közeli hozzátartozója vagy élettársa annak nem tagja, munkavállalója vagy vezető tisztségviselője.
(közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér)
Nem fogadható el az olyan számla, amelyet
- 5%-os általános forgalmi adó mértékkel állítottak ki,
- az igénylő a Falusi CSOK (tanya, birtokközpont vagy preferált kistelepülésen használt lakás vásárlásához és korszerűsítéséhez/bővítéséhez vagy meglévő lakás korszerűsítéséhez/bővítéséhez igénybe vett családi otthonteremtési kedvezmény) kapcsán már elszámolt,
- az igénylő az Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához” (azonosító jel: RRF-REP-10.13.1-24) felhívás keretében használt lakás vásárlásához és korszerűsítéséhez vagy korszerűsítéséhez és bővítéséhez vagy meglévő lakás felújításához, korszerűsítéséhez, illetve korszerűsítéséhez és bővítéséhez igénybe vett támogatás kapcsán már elszámolt.
Kik igényelhetik a támogatást?
A legalább egy gyermeket váró vagy nevelő igénylő igényelheti. Az azonos állandó lakóhellyel rendelkező házastársak vagy élettársak kizárólag közösen, együttes igénylőként nyújthatják be a kérelmet.
Hogyan bírálják el kérelmeket?
A támogatás iránti kérelmeket a Kincstár a hozzá történő beérkezés időpontját követően 90 napon – elektronikus benyújtás esetén 30 napon – belül bírálja el. A támogatási kérelem elbírálására nyitva álló határidő egy alkalommal legfeljebb 45 nappal meghosszabbítható.
A kérelem elbírálása során hiánypótlásra egy alkalommal kerülhet sor. A hiánypótlásra meghatározott időtartam legfeljebb 30 nap.
Mennyi lehet a támogatás összege?
A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3 000 000 Ft. A támogatás összegében az anyagköltség, illetve a vállalkozói díj 50 – 50 %-os arányban szerepelhet.
A maximális 3 millió forintos támogatást akkor tudja igénybe venni, ha a felújítás teljes költsége 6 millió forint vagy meghaladja a 6 millió Ft-ot, ez esetben legalább 1,5 millió Ft értékűnek kell lennie a kisebb költségcsoportba tartozó számláknak. Például: 4,5 millió Ft anyagköltség és 1,5 millió Ft munkadíj számla esetén a támogatás összege a maximális 3 millió Ft lesz.
Abban az esetben, ha a felújítás teljes költsége nem éri el a 6 millió Ft-ot, a támogatás maximális összege a felújítás teljes költségének fele. Ahhoz, hogy az adott, 6 millió forintnál kisebb összköltségű felújítás esetében lehetséges maximális összegű támogatást megkaphassa, legalább a teljes költség negyedének megfelelő értékűnek kell lennie a kisebb költségcsoportba tartozó számláknak. Például: Ha a felújítás teljes költsége 2 millió Ft, ez esetben akkor részesülhet a maximális 1 millió Ft összegű támogatásban, ha az anyagköltség, ill. a vállalkozói díj az 500 ezer Ft-ot eléri. jár.
Hogyan alakul a támogatás összege, ha a szülők lakóhelye nem azonos?
Abban az esetben, ha a szülők lakóhelye nem azonos, és külön-külön mindkettejük lakóhelye megegyezik legalább az egyik gyermekük lakóhelyével, akkor mindkét szülő a támogatási összeg felére lehet jogosult. A teljes támogatási összeget igényelheti a szülők egyike, ha a másik szülő lemond a támogatás saját nevében történő igényléséről. A teljes támogatási összegre jogosult a szülő akkor is, ha van vele azonos lakóhellyel rendelkező másik gyermeke is, akinek másik szülője velük azonos lakcímen lakik, vagy ha nem, akkor nála egyetlen közös gyermeküknek sincs lakóhelye. (Például: A szülők elváltak, két közös gyermekük van, az egyik gyermeket az anyánál, a másik gyermeket az apánál helyezték el. Mindkét szülő fele-fele arányban lehet jogosult a támogatásra, de az egyik szülő lemondhat az őt illető részről a másik szülő javára. Ha az egyik szülő újból házasságot köt, vagy élettársi kapcsolatot létesít, és ebből a kapcsolatból újabb gyermeke születik, a teljes támogatási összegre igényt tarthat. A teljes összegre lehet jogosult akkor is, ha pl. újabb házastársának, élettársának gyermekét is nevelik, és e gyermeknek nincs olyan testvére, aki a másik szülőjével lakik együtt.)
Milyen építési tevékenységekhez igényelhető a támogatás?
1. víz-, csatorna-, elektromos, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje;
2. fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely egyáltalán nem, vagy legfeljebb egy ilyen helyiséggel rendelkezik;
3. fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
4. az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat;
5. a külső nyílászáró beépítése, cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkány, küszöb létesítése, cseréje vagy felújítása;
6. tető cseréje, felújítása, szigetelése;
7. égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése;
8. klímaberendezés beépítése, cseréje;
9. napkollektor, napelemes rendszer telepítése, illetve annak vagy részeinek cseréje, bővítése;
10. belső tér felújítása, ideértve
a) a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat készítését, cseréjét, felújítását, festését, tapétázását,
b) a galériaépítést,
c) a belső lépcső kialakítását és cseréjét,
d) a szaniterek beépítését vagy cseréjét,
e) a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét,
f) a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását,
g) a lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréjét;
11. a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása;
12. kerítés építése, felújítása;
13. gépjárműtároló építése, felújítása vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása;
14. terasz, loggia, erkély, előtető építése, felújítása;
15. térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje;
16. télikert kialakítása;
17. akadálymentesítési munka;
18. alapozási szerkezet megerősítése;
19. beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje;
20. használati melegvíz-rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
21. szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje; valamint
22. szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi zárt szennyvíztároló, egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje.
Felvehető-e a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében nyújtott támogatás, ha korábban már felvettem más otthonteremtési, -felújítási támogatást?
Amennyiben az igénylő korábban az 518/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet szerinti, 2021-2022 között országosan igényelhető otthonfelújítási támogatást (OFT) igénybe vette, akkor legfeljebb az e rendelet szerinti támogatás 3 000 000 forintos maximális összege és a korábban ténylegesen igénybe vett támogatási összeg különbözetére lehet jogosult (vagyis aki korábban a maximális összegben részesült, az az új lehetőséggel már nem élhet).
Falusi CSOK (korábbi) igénybevételével megvalósított bővítési és korszerűsítési munkák sem zárják ki a vidéki otthonfelújítási támogatás igénybevételét, de ugyanazon munkálat(típusra) kiállított számla csak az egyik konstrukció keretében nyújtható be.
Felvehető-e többször a vidéki otthonfelújítási támogatás?
A vidéki otthonfelújítási támogatást egy személy csak egy alkalommal veheti igénybe. Nem igényelhető a vidéki otthonfelújítási támogatás olyan lakásra, amelyre korábban más személy már részesült támogatásban, kivéve, ha a korábbi igénylő az igényléskor meglévő tulajdoni hányadát teljes mértékben elidegenítette, és ha az újabb igénylő a korábbi igénylőnek nem hozzátartozója.
Otthonfelújítási kölcsön
Amennyiben a család nem rendelkezik elegendő önerővel ahhoz, hogy a teljes felújítási költséget megelőlegezze, 2025. február 1-jétől lehetősége van legfeljebb 6 millió forint összegű vidéki otthonfelújítási kölcsönt igényelni a hitelintézeteknél. Ebben az esetben a később igényelt vissza nem térítendő támogatás összegét a hiteltartozásból kell levonni.
Jogszabályi háttér:
a Vidéki Otthonfelújítási Programról szóló 389/2024. (XII. 11.) Korm. rendelet